≡ Menu

Biletiniz Buraya Kadar

biletiniz kapak‘‘Bana her zaman öyle geldi ki yaşlanma, insanı yaşlılığa hazırlıyor. Değişimin işaretlerini belli eden mevsimler, aşamalar olduğunu düşünüyorum: ‘Yavaş yavaş’  oluşmayı sürdüren bir şeyler var ki, bunlar insana, kendini hazırlamak, belirli önlemleri almak ve araya mesafe koymak, böylelikle kendine bir ‘bilgelik’, bir dinginlik oluşturmak için yeterli zamanı sağlıyor.

“Günün birinde insan kendini, bütün bunları kaygıdan uzak biçimde düşünürken, kendi bedenini dostça hatırlarken, kendine başka ilgi alanları, geziler, briç ve antikacı dostlar edinirken yakalayıveriyor.

“Oysa ben şimdiye kadar hiç aksamamıştım. Nefsim uyanmazlık etmemişti hiç. Tabii uzun süreden beri, bedenimin sabahlara kadar cimri davranmadığı, adet saymaya gerek olmayan uzun geceler artık söz konusu değildi. Ama bütün bunların hiç önemi yok; önemli olan, her kadına istediği kadarını verebilmekti.

“Söz konusu olan yalnızca, aramızda en iyi yöntemlerin alışverişini yapmaktı. Birlikte oluyor ve nezaket sınırları içinde ayrılıyorduk; bu birlikteliklerden geriye çoğu kez, o dostluk ve insanı gülümseten o küçük suç ortaklığı nostaljisinin sevimli hatıraları kalıyordu.”

                                                                                                                      (romandan)

 

Romain Gary‘nin bu romanı Biletiniz Buraya Kadar, altmışlı yaşlarına gelmiş ve genç bir Brezilyalı sevgilisi olan bir erkeğin güç – iktidar, erkeklik, ölüm – kalım gibi meselelerdeki sorgulamalarını, yer yer çok mizahi ve akıcı bir dille anlatıyor…

 

Kitabın özgün adı: Au-delà de cette limite votre ticket n’est plus valable
Türkçesi: Aykut Derman
226 sayfa
1. basım: Haziran 2012
Fiyatı: 20 TL
Dünya Edebiyatı: 36
Agora Kitaplığı: 368

 

Yazarın kaleme aldığı çok sayıda romandan Agora Kitaplığı’nda yayınlananlar:

 Şafakta Verilmiş Sözüm Vardı (2012)
 Cennetin Kökleri (2012)
• Polonya’da Bir Kuş Var (2012)
 Kadının Işığı (2012)
 Uçurtmalar (2012)

 

Emile Ajar takma adını kullanarak kaleme aldığı romanları:

 Onca Yoksulluk Varken (2009)
 Yalan-Roman (2011)
 Koca Tembel (2011)
 Kral Salomon’un Bunalımı (2011)