≡ Menu

Balkan Sineması – Alevler İçinde Sinema

Yugoslavya’nın dağılması, uluslararası çapta bir film selinin ortaya çıkmasına vesile oldu. Yeraltı, Ulysses’in Bakışı, Yağmurdan Önce, Saraybosna’ya Hoşgeldiniz ve Pretty Village, Pretty Flame, barış özlemi arttıkça sayıları çoğalan ve hem Balkanlar’ın kendisinde, hem de Batı Avrupa’da ve dünyada tartışmalara yol açan filmlerin bazılarıydı.

balkan sinemasi on kapak

İç savaşın patlak vermesi, Balkanlar’ı bir süreliğine Batı’nın bilincinin odağına yerleştirdi. Batı medyası, özellikle Batı sineması, dünyanın ilgisini bu bölgeye ve vahşi savaşa çekmekte öncü fakat mesajları karışık bir rol oynadı. Yine aynı dönemde Balkanlar’da çekilen oldukça nitelikli, konulu ve belgesel sinema ve televizyon çalışmaları da Batı’daki izleyicilere pek ulaşamadı ve ulaştırılmadı.

Elinizdeki kitap, Balkanlar’ın Avrupa’nın kültürel alanından dışlanması ve bunun anlatı stratejilerine etkisi, Saraybosna’nın kozmopolit imgesi, diasporalar, Balkanlar’a dair filmlerde keskin nişancılar, hainler, kurbanlar, kadınlar ve etnik azınlıkların yeri gibi konulara el atarak, Balkan kimliği ve temsili konusunda bir başucu kitabı olmuştur…

 

Türkçesi: Burcu Erdoğan
1. basım: Nisan 2007
410 sayfa
Fiyatı: 25 TL
Sinema: 71
Agora Kitaplığı: 402