Aynadan Yansıyan Hatıralar – Benim Sevgili Günlüğüm
≡ Menu

Aynadan Yansıyan Hatıralar – Benim Sevgili Günlüğüm

Erden Kıral 1970’li yıllarda Türkiye sinemasını hem biçim hem içerik yönünden yenileyen, siyasallaştıran, tamamen ticari bir boyunduruk altında kalmaktan kurtaran, yapımcı/yapımevi merkezli ve star odaklı Yeşilçam’ın yanı sıra, yaratıcı yönetmen/auteur sineması anlayışını getiren kuşağın hala dinamik biçimde çalışan ve üreten tek temsilcisi.
“Daha çok Yılmaz Güney’le özdeşleştirilen bir kuşağın ondan kişisel olarak belki de en çok etkilenen ama profesyonel açıdan kendini onun yörüngesinden çıkaran yalnız gezegeni… Bereketli Topraklar Üzerinde ve Hakkari’de Bir Mevsim‘i de, Ayna ve Mavi Sürgün‘ü de içeren çeşitlilikte yapıtlardan oluşan, tamamen kendine özgü bir filmografiye sahip bir ustamız.
“Bu kitapta Erden Kıral‘ın bir film yapmak uğruna nelerle mücadele ettiğini okurken, bazen başarılarıyla övündüğünü, birçok olayda birçok ünlü sinemacıya karşı tavır koyduğu için memnuniyet duyduğunu okuyacaksınız. Bunun altında yatan nedenin, sanatçı egosu kadar bir mücadeleyi kazanmanın haklı gururu olduğunu da fark edeceksiniz.
“Ülkesinde ayrı, uluslararası alanda ayrı sorunlarla boğuşan, her bir projesi için uzun ve zorlu bir mücadele vermek zorunda kalan Erden Kıral‘ın bu film gibi kitabı, özellikle genç kuşakların kılavuzu olacaktır.”
                                                                                     (Alin Taşçıyan, kitabın önsözünden)

***

“Hayatımız sekanslardan oluşur, sahnelerden oluşan sekanslardan söz ediyorum. Dolayısıyla sinema hayata benzer.”
                                                                                                                                             (Bernardo Bertolucci)

Erden Kıral, Yol‘a çıkanlardan biri. Üslubunu, cesaretini, özgün sinema anlayışını tavizsiz biçimde sürdüren yönetmen Erden Kıral‘ın hayat hikayesi, tavizsizliğin ve inancın vesikası olarak okurlara sunuluyor.

Türk sineması kadar uluslararası alanda da saygınlık etmiş yönetmenin anılarından, görüşlerinden ve yönetmene dair fikirlerden oluşan kitap, Yılmaz Güney’den Tuncel Kurtiz’e, Kıral‘ın çevresindeki insanlara ilişkin ilginç anekdotlar barındırıyor…

 

210 sayfa
1. basım: Ocak 2012
Fiyatı: 5 TL (ucuz seri)

 

Kitaba dair:

“Anılar Sinemasında Bir Yüz – Erden Kıral” (Sarphan Uzunoğlu, Radikal Kitap, 3 Şubat 2012)

 

Yönetmenle röportaj:

“Emek’le Geçmişim, Hafızam Yıkılıyor” (Erden Kıral’la Söyleşi, Erdem Şimşek, Yurt, 24 Nisan 2013)