August Strindberg
≡ Menu

August Strindberg

1849-1912 yılları arasında yaşayan, modern ve avangard tiyatronun öncüsü İsveçli şair, ressam, oyun, roman, öykü ve deneme yazarı. Strindberh, ilahiyat ve tıp öğrenimi görmesine rağmen diploma alamadı ; serbest gazetecilik yaptı, çeşitli işlerde çalıştı. Kraliyet Dram Tiyatrosu’nda oyunculuk sınavını kazanamadığı için intihara kalkıştı.

strindberg

Modern İsveç  tiyatrosunun ilk oyunu sayılan Olof Usta’yı  kaleme aldı. 1879’da ilk romanı Kırmızı Oda’yı yayınladı.  Şanslı Peter’in Gezileri oyununu kaleme aldıktan sonra çok sayıda öykü ve roman yazdı. İlk öykü derlemesi Evli yüzünden dinsizlikle suçlanıp mahkemeye çıkarılınca herkesin kendisine düşmanlık ettiğini düşünmeye başladı. Daha sonra kadın – erkek çatışmasını konu alan Baba, Matmazel  Julie ve Alacaklılar adlı oyunlarını kaleme aldı.

Altmışa yakın oyunu bulunan Strindberg, döneminin toplumsal ve düşünsel sancılarını eserlerinde yansıtmıştır. Oyunlarında gizemcilik, pozitivizm, dışavurumculuk, varoluşçuşluk, natüralizm, psikoloji gibi düşünce ve sanat akımlarının etkisi görülür. Modern insanın trajediini ele alan eserlerinin yanı sıra oyunları tarihsel, düşsel,  doğalcı, psikolojik, fantastik, dışavurumcu ve dinsel oyunlar olarak sınıflandırılmaktadır.

 

Agora Kitaplığı’ndan çıkmış olup, Strindberg’in Baba, Matmazel Julie ve Yoldaşlar adlı oyunlarını geniş olarak irdeleyen önemli bir kitap için bkz.:

Modern Tiyatronun Toplumsal Önemi (2013)