≡ Menu

Aşkın Hüzünlü Kentleri

“Moskova’daki son günümüzü Nâzım Hikmet’e ayırıyoruz. Kentin en merkezi yerinde Dışişleri Bakanlığı binasının hemen arka tarafında yer alan ünlüler mezarlığı aslında bir doğal park, müze gibi. Kimin nerede yattığını gösteren
planı alıp yeşilliklere doğru yürüyoruz.

askin huzunlu kentleri

“Yazarlar, ressamlar, müzisyenler, balerinler, bilimciler yan yana sonsuz uykularında. Hepsinin mezarları, yaptıkları işlere göre şekillenmiş. İşte Şolohov, Bulgakov, Gogol, Potemkin Zırhlısı’nın, Korkunç İvan’ın ünlü yönetmeni Sergey Ayzenştayn. Sanatıyla, kültürüyle ülkesine katkıda bulunmuş bütün insanlar orada.

“Bir de bizden biri. Mezar taşındaki tanımıyla büyük Türk şairi Nâzım Hikmet. Geniş yolda ilerliyorsunuz. Sola dönen ikinci yola kıvrıldığınızda tam karşı köşede Nâzım yatıyor. Memleketinde bir köy mezarlığı istiyordu, olmadı. Bizden önce de birileri gelmiş. Mezarda yeni konmuş güller ve karanfiller var. Bizim Türkiye’den getirdiğimiz karanfiller kurumak üzere. Ama bizim karanfillerimiz Nâzım’ın yıllarca hasretini çektiği kendi ülkesinden. Yağmur çiseliyor. Nâzım’a usulca dokunuyoruz, ellerimiz yanıyor…”

(Ümit Otan, arka kapak)

 

135 sayfa
1. basım: Ekim 2012
Fiyatı: 13 TL
Gezi kitapları: 8
Agora Kitaplığı: 382

 

Ümit Otan‘ın Agora Kitaplığı’ndan çıkan diğer gezi kitabı:

• Yunan Adaları – ‘Adalar Denizi’ne Yolculuk (2014)

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz