≡ Menu

Anais Nin’le Konuşmalar

“Küçük yaştan beri, babam bizi terk ettiğinden beri Günlüğümü yazarken, romanlarda daha az başarıyla yaptığım bir şeyin, bilinçdışının röntgenini çekmenin peşine düşmüş olduğumu anladım. Çünkü bütün davranışlarımızın en gizli kaynağına ulaşmayı arzu ediyordum. Hem yaşamak, hem keşfetmek istiyor; romantik ‘ben’ ile klasik ‘onların’ birleşimine varmak istiyordum. Hayata duyduğum aşkın bulaşıcı olmasının bir yansımasıydı bu herhalde. Sonuçta, ciltlerce doldurduğum bu Günlüğümle, çok uzun yıllar boyunca hiç durmadan devam eden bir iç monoloğu kaydeden bir teyp gibi, kendimin ve etrafımın gözü oldum.”

anais kapak

“Kadınlar açısından önemli olan eylem, modern kadının yaratılmasıdır. O yüzden kadınların bireysel durumları ve kişisel sorunlarının daha fazla farkında olmalarını dilerim. Ben değiştiğimde, bu durum etrafımdaki dünyayı da değiştirdi, etrafımdaki erkekleri de değiştirdi. Yoksa kadının özgürlüğüne kavuşmasını, erkeklere savaş açarak sağlayamazsınız.”

“Feminist hareketin hoşuma gitmeyen yanı, kadınların özgür olmayışının suçunu erkeklere yüklemeleri. Bence kadın, kendi özgürlüğünden kendisi sorumludur. Ben de bütün bu zaman boyunca, içsel özgürlüğümün önündeki birçok engelin kendi içimde olduğunun bilincine vardım. Dışarıdaki özgürlük için harekete geçme yeteneğimin kaynağı aslında içimdeydi. Kendini bilmenin temel araçlarından biri de erotizmdi…”

(Anais Nin, arka kapak)

 

Türkçesi: Aslı Kutay Yoviç

300 sayfa

1. basım: Haziran 2015

Fiyatı: 25 TL

Edebiyat Kuramı: 19

Agora Kitaplığı: 482

anais-nin***

Agora’da “Yazarlarla Konuşmalar” serisinin diğer kitapları:

• Paul Auster’la Konuşmalar (der. James M. Hutchisson) (hazırlanıyor)

• Jorge Luis Borges’le Konuşmalar (der. Richard Burgin)

• Gabriel Garcia Marquez’le Konuşmalar (der. Gene H. Bell-Villada)

• Ursula K. Le Guin’le Konuşmalar (der. Carl Freedman) 

• William Faulkner’la Konuşmalar (der. M. Thomas Inge)

 

Yorumunuzu buraya yazabilirsiniz