≡ Menu

21. Yüzyılın İlk Devrimci Dalgası: Fransa ve Yunanistan’dan Arap İsyanı, The Occupy Hareketleri ve Kürt Baharına

foti kapak dusuk cozFoti Benlisoy‘un Fransa ve Yunanistan’dan, Arap Devrimi, ‘The Occupy’ Hareketleri ve Kürt İsyanına 21. Yüzyılın İlk Devrimci Dalgası isimli kitabı devrim ateşi yayılırken raflardaki yerini alıyor. Muhammed Buazizi’nin kendini ateşe vermesiyle Tunus’ta başlayan Arap devrimci süreci, ‘devrim’ kelimesini ‘bölgede’ ve dünyada gündelik kullanıma sokmuştu.

Sonra, başta İspanya ve Yunanistan bir dizi Avrupa ülkesindeki kitle eylemleri, ‘öfkeliler’ (indignados) hareketi geldi, daha sonra da özellikle ABD’de ‘işgal et’ (occupy) hareketleri. Bu kez bir İspanyol devriminden, Avrupa ya da Amerikan devriminden bahsedilir oldu. Şili’deki devasa öğrenci muhalefetine ‘penguen devrimi’ dendi.

Türkiye’deyse Kürt isyanı, ya da ‘Kürt Baharı’ tabirleri giderek popülerleşti. Elbette çoğu abartılı tanımlama ve yorumlardı bunlar. Ancak devrimin kendisinin değilse bile lafzının, bir devrimin mümkün ve istenir olduğu fikrinin yaygınlaşması, yeni yüzyılın belki de en önemli, en şaşırtıcı sürpriziydi.

Benlisoy‘un kitabı devrimin ansızın ve ‘vakitsizce’ yeniden siyasal tahayyül dünyamıza dahil oluşuna dair sorular soruyor ve bu sorulara uçarı olmayan, teori ve gerçekle aynı anda bağını koruyan cevaplar veriyor…

 

311 sayfa
1. basım: Mayıs 2011
Fiyatı: 10 TL (ucuz seri)

 

Kitap hakkında:

• “Foti Benlisoy’un Kitabı: Güncel Devrim Sorunlarını Tartışmak” (Gün Zileli, günzileli.com, 7 Haziran 2012)
• “Devrim Kelimesi Yeniden Siyasal Tahayyülümüze Giriyor” (Osman Akınhay)

 

Foti Benlisoy’un Agora Kitaplığı’ndan çıkan diğer kitabı:

• Gezi Direnişi – Türkiye’nin ‘Enteresan’ Başlangıcı (2013)

 

 

Sonraki yazı:

Önceki yazı: